Jak wspominałem kiedyś przy okazji mojego pierwszego tekstu o Spider-Manie, chronologia w komiksach typu „tasiemiec” jest bardzo skomplikowaną sprawą. Nie mówię już nawet o chronologii wydarzeń, gdyż ta jest pewnie czasem wręcz niemożliwa do ustalenia. Chodzi mi o tak prostą teoretycznie rzecz, jak kolejność pojawiania się komiksów. Niestety, jest to znacznie bardziej złożona sprawa niż się wydaje, w szczególności, że historia takiego Człowieka Pająka liczy sobie już… blisko pół wieku. I przez te 50 lat co miesiąc pojawiało się od jednego do kilku komiksów z jego udziałem miesięcznie.
Postanowiłem podejść do sprawy metodycznie. Bardzo w tym pomogła mi anglojęzyczna strona spiderfan.org, która jest po prostu ziemią obiecaną osób spragnionych encyklopedycznych wiadomości na temat komiksów z Parkerem. Uznałem, że wszystkiego i tak się nie przeczyta, więc chcę się skupić na jednym, że tak to ujmę, kontinuum czasoprzestrzennym. Jak się okazało, główne są dwa. Jedno zostało zapoczątkowane w serii „The Amazing Spider-Man” w roku 1962, a drugie powstało na początku XXI wieku i nazywa się „Ultimate” (tyczy się nie tylko Spider-Mana, ale też wszystkich innych postaci Marvela). Trzeba dodać, że są to dwa zupełnie odrębne światy i wydarzenia między nimi się nigdy nie przeplatają. Do tego dochodzą jeszcze liczne spin-offy, które jednak miały tylko od kilku do kilkudziesięciu komiksów. Sam zawsze byłem fanem najbardziej klasycznego Spider-Mana, dlatego zabrałem się za serię „Amazing”.
Na początku jest bardzo łatwo, gdyż do roku 1976 wychodził tylko wspomniany „The Amazing Spider-Man”. Później jednak zaczynają dochodzić kolejne serie i łącznie otrzymujemy ich… 10. Tak jest, słownie dziesięć serii tyczących się jednego uniwersum i jednej tylko postaci. Oczywiście, nie wszystkie funkcjonowały na rynku na raz, ale w szczytowym okresie potrafiło się pojawiać nawet sześć równocześnie (w roku 1995). Trzeba tu dodać, że zdecydowana większość z nich traktuje o wydarzeniach bieżących ze świata Spider-Mana, a tylko dwie uzupełniają luki z przeszłości („Untold Tales of Spider-Man” oraz „Spider-Man: Tangled Web”).
Szczerze mówiąc, chciałbym kiedyś poznać całość (choć trochę wątpię, że mi się to uda), dlatego też postanowiłem to wszystko w końcu poukładać, żeby wiedzieć, co czytać, gdy dojdę już do momentu znacznego rozmnożenia się komiksowych serii. Efektem układania jest coś, co chyba można nazwać bardzo prostą infografiką, którą prezentuję Wam poniżej. Mam nadzieję, że całość wyszła przejrzyście. Szare pola informują, że dana seria w określonych latach była wydawana. Zaś rzymskie cyfry informują o tym, w którym miesiącu zaczęła i skończyła się dana seria. Mam nadzieje, że komuś – poza mną – przyda się ten materiał. Miłego czytania! :]